Rodzaje terapii
Logopeda Wodzisław Śląski

Mioterapia
Ćwiczenia mięśni mimicznych i narządu żucia, mające na celu leczenie lub zapobieganie możliwości wystąpienia wad zgryzu. Przeznaczone dla dorosłych i dzieci od 4 roku życia, u których obserwujemy – nieprawidłowe połykanie, otwarte usta, niewłaściwą pozycję spoczynkową języka oraz anomalie w budowie aparatu artykulacyjnego.

Opóźniony i zaburzony rozwój mowy
Diagnostyka neurologopedyczna i pedagogiczna mająca na celu ocenę rozwoju dziecka. Opóźniony rozwój mowy (ORM) jest coraz częstszym problemem dzieci w wieku 18 – 36 m.ż., które nie osiągają kolejnych etapów rozwoju mowy w oczekiwanym wieku. Objawia się to trudnościami z wymową, konstruowaniem zdań, komunikacją z otoczeniem. Przyczyny mogą być różne biologiczne, środowiskowe, neurologiczne. Diagnoza logopedyczna jest kluczowa dla wyrównania opóźnienia i wspierania rozwoju mowy. Zaburzony rozwój mowy (ZRM) charakteryzuje się nieprawidłowościami w procesie rozwoju mowy, a nie tylko wolniejszym tempem. Może być spowodowany czynnikami patogennymi, które powodują nieadekwatne zachowania komunikacyjne i językowe. Przykładami zaburzeń mowy są: afazja, dyslalia, jąkanie. Zaburzony rozwój mowy wymaga specjalistycznej terapii logopedycznej i/lub neurologopedycznej. Powodów zaburzeń w rozwoju mowy jest wiele. Diagnoza pozwala nam określić ich przyczyny i zaplanować indywidualna terapię.

Wczesna interwencja
Działania skierowane do noworodków i niemowląt, które mają na celu wczesne rozpoznanie i wspieranie prawidłowych funkcji (ssania, połykania, oddychania) oraz ocenę aparatu artykulacyjnego. Wczesna interwencja obejmuje diagnozę i terapię dostosowaną do wieku i potrzeb dziecka, co ma na celu zapobieganie poważnym trudnościom komunikacyjnym w przyszłości.

Terapia dla dorosłych
Terapia logopedyczna osób dorosłych to proces, który ma na celu pomoc w poprawie umiejętności komunikacyjnych, niezależnie od przyczyn problemów z mową. Może obejmować korektę wad wymowy, poprawę dykcji, emisji głosu, a także wsparcie w przypadku jąkania, trudności połykania czy zaburzeń związanych z chorobami neurologicznymi. Terapia logopedyczna dla dorosłych jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i może obejmować : ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, dykcyjne, wzmacniające mięśnie aparatu mowy, ćwiczenia z zakresu komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC).

Trening oddechowy metodą Butejki
Metoda polegająca na kontrolowaniu oddechu w celu poprawy zdrowia i samopoczucia. Polega na nauce oddychania przez nos, wstrzymywania oddechu oraz redukcji objętości oddechowej, co ma przeciwdziałać hiperwentylacji i jej negatywnym skutkom. Korzyści płynące z treningu oddechowego to : poprawa samopoczucia i koncentracji, łagodzenie objawów astmy i alergii, pomocna w przypadku chrapania, bezdechu sennego.

Terapia MNRI wg dr Masgutowej
Neurosensomotoryczna Integracja Odruchów wg dr Masgutowej to system terapeutyczno-rehabilitacyjnej i diagnostyczny, który skupia się na wykorzystywaniu wrodzonych zasobów organizmu do wspierania rozwoju, poprawy codziennego funkcjonowania i doskonalenia umiejętności życiowych. Podstawą tej metody są odruchy pierwotne, czyli genetycznie zaprogramowane wzorce ruchów motorycznych. Terapia ta znajduje zastosowanie u dzieci z różnorodnymi zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak
autyzm czy ADHD.

Masaż Shantala
Technika polegająca na delikatnym uciskaniu i głaskaniu ciała dziecka. Ruchy te mają zrelaksować, zredukować napięcie mięśniowe oraz poprawić krążenie. Masaż Shantala można wykonywać zarówno u dzieci zdrowych jako forma profilaktyki, jak i u dzieci chorych jako zabieg wspomagający proces rehabilitacyjno-terapeutyczny.
Zadzwoń
Napisz
Godziny otwarcia
Piątek 14.00 – 19.00
NIP: 647-251-05-04
Numer konta bankowego:
15105013441000009077378751
Poradnia Logopedyczna Verbum
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 41,
44-300 Wodzisław Śląski